WGT

Running Order

Note: Due to the order of size of the event, changes in time and order are possible
Last Update: 2019-06-02
You may search for multiple venues (up to 3) and multiple dates.
 Friday
 Saturday
 Sunday
 Monday

 

 
Who plays where at which time? Find out more with a time-range search.

time
Friday
Saturday
Sunday
Monday

 

 

Friday, 07th June 2019

agra hall
18.00 hdoors
19.00 hDas Ich (D)
20.55 hForced To Mode (D)
22.40 hHämatom (D)
00.25 hWhite Lies (GB)
Haus Leipzig
16.30 hdoors
17.00 hCervello Elettronico (USA)
18.20 hSynthattack (D)
19.40 hXentrifuge (USA)
21.00 hAlien Vampires (GB)
22.30 hX-RX (D)
Moritzbastei
19.00 hdoors
20.00 hSystem Noire (D)
21.00 hSonorus7 (D)
22.00 hScarlet Dorn (D)
23.10 hLa Scaltra (D)
Schauspielhaus
17.30 hdoors
18.00 hAnd The Golden Choir (D)
19.30 hJungstötter (D)
21.00 hKellermensch (DK)
22.40 hJonathan Bree (NZ)
Stadtbad
16.00 hdoors
16.30 hPleasure Symbols (AUS)
17.50 hVoid Vision (USA)
19.10 hAutomelodi (CDN)
20.40 hTempers (USA)
22.10 hHante. (F)
Täubchenthal
16.00 hdoors
16.30 hHell Boulevard (CH)
17.50 hOctober Burns Black (GB)
19.10 hGolden Apes (D)
20.40 hGitane Demone Quartet (USA)
22.20 hUK Decay (GB)
Westbad
16.00 hdoors
16.30 hCubanate (GB)
18.00 hBattle Scream (D)
19.30 hAbsurd Minds (D)
21.00 hEmpirion (GB)
22.30 hIn Strict Confidence (D)
Volkspalast Kantine
15.00 hdoors
16.35 hSt. Michael Front (D)
18.55 hCoph Nia (S)
21.25 hEvi Vine (GB)
Volkspalast Kuppelhalle
15.00 hdoors
15.30 hThe Lust Syndicate (I)
17.40 hDarkher (GB)
20.00 hCamerata Mediolanense (I)
22.30 hKing Dude (USA)

Saturday, 08th June 2019

agra hall
16.30 hdoors
17.30 hHaujobb (D)
19.15 hDK Zero (USA)
20.40 hWelle:Erdball (D)
22.35 hNitzer Ebb (GB)
00.55 hNew Model Army (GB)
Felsenkeller / Naumanns
16.00 hdoors
16.30 hOther Day (D)
17.50 hOmnimar (RUS)
19.10 hGrausame Töchter (D)
20.40 hSanguis Et Cinis (D)
22.20 hWitt (D)
Haus Leipzig
16.30 hdoors
17.00 hDer Ringer (D)
18.20 hFriends Of Gas (D)
19.40 hKaries (D)
21.10 hDie Nerven (D)
22.40 hFehlfarben (D)
Moritzbastei
15.30 hdoors
16.00 hSaeldes Sanc (D)
19.00 hdoors
20.00 hLogic & Olivia (D)
21.00 hIntent:Outtake (D)
22.00 hA Spell Inside (D)
23.10 hMachinista (S)
Schauspielhaus
14.30 hdoors
15.00 hHochmair & Die Elektrohand Gottes (A/D)
17.30 hUrze De Lume (F)
19.00 hThe Moon And The Nightspirit (H)
20.40 hChristine Owman (S)
22.30 hAshram (I)
Stadtbad
16.30 hdoors
17.00 hSally Dige (DK/CDN)
18.20 hDouble Echo (GB)
19.40 hKontravoid (CDN)
21.00 hSelofan (GR)
22.30 hLight Asylum (USA)
Täubchenthal
16.00 hdoors
16.30 hDystopian Society (I)
17.50 hMurder At The Registry (D)
19.10 hThe Bellwether Syndicate (USA)
20.40 hInkubus Sukkubus (GB)
22.20 hShadow Project 1334 (USA)
Westbad
16.00 hdoors
16.30 hDarkcell (AUS)
17.50 hNear Earth Orbit (D)
19.10 hEggvn (MEX)
20.40 hKillus (E)
22.10 hFreakangel (EST)
Volkspalast Kuppelhalle
15.30 hdoors
16.00 hGoethes Erben (D)
22.00 hOBSESSION BIZARR 2019
Admission will only be granted to people aged 18 or above!
There is also a strict dress code for this event!


Plastic, leather, kinky, glamour, burlesque, drag and Gothic erotic are acceptable.

Sunday, 09th June 2019

agra hall
16.30 hdoors
17.30 hFaelder (D)
18.55 hChristian Death (USA)
20.40 hLord Of The Lost (D)
22.25 hLondon After Midnight (USA)
Felsenkeller / Naumanns
16.00 hdoors
16.30 hThy Antichrist (CO)
17.50 hWolfheart (FIN)
19.10 hCarach Angren (NL)
20.40 hBatushka (PL)
22.20 hCradle Of Filth (GB)
Haus Leipzig
16.30 hdoors
17.00 hOrange Sector (D)
18.20 hZweite Jugend (D)
19.40 hParade Ground (B)
21.00 hThe Cassandra Complex (GB)
22.30 hCat Rapes Dog (S)
Moritzbastei
12.30 hdoors
13.00 hLaura Carbone (D)
15.30 hMila Mar (D)
19.00 hdoors
20.00 hOUL (D)
21.00 hDear Deer (F)
22.00 hShe Pleasures Herself (P)
23.10 hSick Man (D)
Schauspielhaus
14.00 hdoors
14.30 hLeichenoper (D)
17.30 hGoethes Erben (D)
19.10 hGoethes Erben (D)
20.50 hEdo Notarloberti (I)
22.30 hFreunde Der Italienischen Oper (D)
Stadtbad
16.30 hdoors
17.00 hJakuzi (TR)
18.20 hHenric De La Cour (S)
19.40 hLaura Carbone (D)
21.10 hTamaryn (USA)
22.40 hStill Corners (USA)
Täubchenthal
16.00 hdoors
16.30 hPhasenmensch + ICD-10 (D)
17.50 hS.K.E.T. (D)
19.10 hSoman (D)
20.40 hRhys Fulber (CDN)
22.20 hWinterkälte (D)
Westbad
16.00 hdoors
16.30 hM.I.N.E (D)
17.50 hEmpathy Test (GB)
19.20 hPriest (S)
20.50 hSono (D)
22.30 hSolar Fake (D)
Volkspalast Kantine
15.00 hdoors
16.35 hBragolin (NL)
18.45 hCold Showers (USA)
21.15 hKælan Mikla (ISL)
Volkspalast Kuppelhalle
15.00 hdoors
15.30 hCreux Lies (USA)
17.40 hVowws (AUS)
19.50 hIn2TheSound (GB/D)
22.20 hThe Soft Moon (USA)

Monday, 10th June 2019

agra hall
16.30 hdoors
17.30 hPatenbrigade:Wolff (D)
19.15 hNachtmahr (AT)
21.00 hVelvet Acid Christ (USA)
22.45 hAgonoize (D)
Felsenkeller / Naumanns
16.00 hdoors
16.30 hHell-O-Matic (D)
17.50 hSchattenmann (D)
19.10 hSchwarzer Engel (D)
20.40 hMaerzfeld (D)
22.20 hMegaherz (D)
Haus Leipzig
16.30 hdoors
17.00 hGeometric Vision (I)
18.20 hA Slice Of Life (B)
19.40 hHuman Tetris (RUS)
21.00 hThe Foreign Resort (DK)
22.40 hSad Lovers And Giants (GB)
Moritzbastei
18.30 hdoors
19.30 hSeadrake (S/ZA/D)
20.30 hSpit Mask (USA)
21.30 hPsyche (CDN)
22.40 hRadioaktivists (D)
Schauspielhaus
14.00 hdoors
14.30 hLeichenoper (D)
17.30 hHackedepiciotto (D/USA)
19.10 hMichael Cashmore & Shaltmira (GB/LT)
20.40 hSaeldes Sanc (D)
22.20 hUnto Ashes (USA)
Täubchenthal
16.00 hdoors
16.30 hErik Cohen (D)
17.50 hBanane Metalik (F)
19.10 hFliehende Stürme (D)
20.50 hThe Creepshow (CDN)
22.30 hThe Adicts (GB)
Westbad
16.00 hdoors
16.30 hGround Nero (B)
17.50 hAutumn (USA)
19.20 hLene Lovich Band (GB)
21.00 hEscape With Romeo (D)
22.40 hJanus (D)
Volkspalast Kantine
15.30 hdoors
16.00 hImperial Black Unit (F)
18.20 hAm Not (GB)
20.30 hMeta Meat (F)
Volkspalast Kuppelhalle
15.30 hdoors
17.05 hJob Karma (PL)
19.15 hInade (D)
21.45 hTangerine Dream (D)